تکنولوژی و طراحی پیشرفته بتن

بتن پرکاربردترین مصالح ساختمانی که مخلوطی از سیمان پرتلند پوزولانی یا غیر پوزولانی، سنگدانه (ماسه، شن)، آب و افزودنی است. این ماده کامپوزیت در حال حاضر در تمامی کشورها شناخته شده است . علی رقم حضور و بروز سازه های فولادی، از میزان استفاده این محصول کاسته نشده و صنعت سیمان و بتن در کشورها از اهمیت ویژه و نقاط قوت استراتژیکی برخوردار می باشد. امروزه با توجه به تحقیقات بسیار گسترده ای که در این زمینه صورت گرفته اطلاعات خوب و درخور توجهی برای تولید این ماده ارزشمند در اختیار می باشد و امکان طراحی بتن های پیشرفته با خواص شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی خاص را به مهندسین می دهد. کشور ما نیز به برکت وجود معادن بسیار زیاد برای استحصال سیمان، در سالهای اخیر به یکی از بزرگترین تولید کنندگان سیمان در جهان تبدیل شده است. بتن بعنوان پرمصرف‌ترین مصالح مهندسی، با تخمین سرانه مصرف یک تن به ازای هر نفر در جهان، چه از نظر مقاومت و چه از نظر طاقت، قابل مقایسه با فولاد نیست، اما بعضا تا 10 برابر بیشتر نسبت به فولاد کاربرد دارد.

دلایل کاربرد گسترده بتن

 • بتن برخلاف چوب و فولاد مقاومت بالایی در مقابل آب دارد. اولین کاربردهای بتن برای ساخت پل‌های آبگدر و دیوارهای حائل در برابر آب توسط رومی‌ها انجام گرفته است. ساخت راه ها، سدها، کانال‌ها، لوله‌های انتقال آب، مخازن و… از جمله کاربردهای این محصول فوق‌العاده می‌باشد.
 • خاصیت و سهولت شکل‌پذیری بتن تازه برای ساخت اجزای مختلف سازه، با توجه به شکل قالب از دیگر مزایای کاربرد بتن می‌باشد.
 • سهولت دسترسی و ارزانی مصالح تشکیل دهنده این مخلوط در اغلب نقاط جهان باعث کاربرد گسترده این محصول شده است.
خدمات مشاوره فنی و تخصصی تکنولوژی بتن

خدمات مشاوره فنی و تخصصی تکنولوژی بتن

پارامترهای تاثیرگزار بر خواص بتن

پارامترهای بسیاری روی خواص بتن تاثیر مستقیم دارند از جمله نسبت آب به سیمان بتن، نسبت شن و ماسه در بتن، میزان هوا در بتن، نوع سیمان مصرفی، مواد افزودنی طبیعی و افزودنی شیمیایی بتن، نحوه بتن ریزی،دمای هوا، میزان رطوبت محیط، نوع سنگدانه و …

با توجه به مزیت‌ها، اهمیت و کاربرد زیاد بتن و فرآورده های آماده بتنی، خدمات قابل ارائه در حوزه خدمات تکنولوژی پیشرفته بتن را جزء به جزء و کاملا تخصصی در نظر گرفتیم.

مشاوره تخصصی بتن

بتن برخلاف تصور عوام ماده ای زنده است که به مرور زمان امکان تغییرات مختلفی در عملکرد و خواص آن وجود دارد. این تغییرات در جایجای بتن نمود پیدا می کند و باعث انجام تحقیقات مختلف روی این ماده کامپوزیت مهم شده است. مشاوره تخصصی بتن به این منظور شکل گرفته تا نگاه قدیمی و سنتی را از روی بتن برداشته و بتن را با دید یک موجود زنده که خالقین آن مهندسین هستند بنگرد و مهندسین را آگاهی دهد. این مجموعه خدمات، شامل خدمات اجرایی و تخصصی در پروژه‌های بتن‌ریزی می‌باشد. که خدماتی از قبیل:

 • مشاوره شرایط و تمهیدات خاص بتن‌ریزی در هوای سرد و گرم و کیورینگ صحیح بتن بعد از بتن‌ریزی در کارگاه.
 • مشاوره تکنولوژی پیشرفته بتن و در نظر گرفتن ریزساختارهای بتن جهت عملکرد بهتر در مباحث مرتبط با دوام بتن و قطعات بتنی.
 • برپایی جلسات توجیهی نحوه بتن‌ریزی، مشاوره اجرایی و زمان و نحوه افزودن افزودنی به مخلوط بتن برای اکیپ های اجرایی و سرپرست و مهندسین کارگاه.
 • بررسی شرایط خاص بتن بهمراه ارائه راهکار اجرایی با توجه به حجم، کارایی، پیوستگی، دمای مجاز و عملکرد بتن و نحوه بتن‌ریزی و شرایط آب و هوایی محل پروژه.
 • مشاوره پیشرفته به منظور تقلیل هزینه‌های معمول بتن‌ریزی، صرفه‌جویی اقتصادی، افزایش بهره‌وری نیروی انسانی و ماشین‌آلات همراه با حفظ خواص و کیفیت بتن طرح و نگهداری بتن.

ارائه طرح اختلاط انواع بتن

روش محاسبه طرح اختلاط بتن رایج روش ملی طرح مخلوط بتن می باشد که یک فرآیند کلی در طراحی می باشد. اعمال جزئیات و موارد مختلف موثر بر خواص بتن پس از طراحی طرح اولیه و انجام آزمایش بر روی نمونه شاهد، صورت می پذیرد. در پروژه ها جهت طراحی طرح مخلوط بتن ضوابطی وجود دارد که به ضوابط تجویزی معروف هستند اما در طرح اختلاط بتن ضوابط دیگری نیز بر روی طرح نهایی با طرح اختلاط هدف تاثیر گذار هستند که به ضوابط عملکردی معروف اند. در این خدمت با توجه به نوع پروژه، طراحی سازه، مصالح موجود اطراف پروژه و مشخصات بتن مورد نیاز طرح، طرح اختلاط بهینه با حداکثر بازدهی محاسبه و طراحی می‌گردد. برخی از خدمات قابل ارائه:

 • مشاوره، محاسبه و ارائه طرح اختلاط بتن‌های خاص ( SCC , HPC , HSC , WRC ) ضدسایش، نفوذناپذیر، بتن‌های آب‌بند رویه های بتنی و بتن‌ریزی زیر آب، باتوجه به امکانات و ماشین‌آلات موجود برای بتن‌ریزی.
 • کنترل، ارتقاء، اصلاح و ارائه طرح اختلاط بهینه برای طرح اختلاط موجود بتن‌های آماده یا کارگاهی.

 

انتخاب و مشاوره مصالح بتن

بدیهی است قبل از ارائه طرح اختلاط بتن باید بر روی مصالح تشکیل دهنده بتن آزمایش‌هایی صورت پذیرد، تا نتایج ایده‌آل در نهایت از بتن طراحی شده بدست آید و عمر مفید سازه های بتن آرمه بالاتر رفته  هزینه های ناشی از ترمیم آسیب دیدگی های بتن به حداقل برسد. متاسفانه دیده شده در برخی طرح های اختلاط با عیار های مختلف بدون در نظر گرفتن موارد بسیار مهم و حیاتی ( نوع سنگدانه و دانه بندی، نوع سیمان مصرفی،ضریب نرمی ماسه و …) برای بتن اقدام به تهیه مخلوط بتن می نمایند. بنابراین به جهت اقتصادی شدن طرح، بهترین روش، تحقیقات میدانی اطراف پروژه برای یافتن مصالح استاندارد بتن می‌باشد. خدمات زیر در این بخش انجام می‌گیرد.

 • بررسی و تحقیقات میدانی معادن مصالح سنگی استاندارد در نزدیکی پروژه به جهت مباحث دوام و پایداری بتن(قلیاییت سنگدانه).
 • همچنین کارشناسی فنی و تحقیق میدانی کارخانجات تولید بتن آماده اطراف پروژه.
 • تحقیق و انجام آزمایش بر روی آب اختلاط بتن.
 • تحقیق بر روی افزودنی مورد استفاده در بتن و تاثیرات آن بر بتن.

 

ترمیم آسیب دیدگی‌های بتن

آسیب بتن بعداز بتن‌ریزی از مسائل رایج در پروژه‌های ساختمانی می‌باشد، که به دلیل مشکلات رایج در طرح اختلاط و کارایی نامناسب، عدم جایگیری و جایدهی مناسب بتن در قالب، عدم رعایت کاور مناسب بتن برای میلگردها، چسبندگی بتن به سطح قالب، قالب برداری نادرست و کیورینگ نامناسب بعد از بتن‌ریزی ایجاد می‌شود. که برای ترمیم و بدست آوردن سطوحی یکدست و ایجاد باربری برای میلگردهای بیرون مانده یا سطوح شن‌زده، راه‌کارهایی باید در نظر گرفته شود. خدمات زیر در این مجموعه خدمات ارائه می‌گردد.

 • مشاوره تخصصی تعمیرات بتن (در محل درز، اتصال مقاطع، ترک خوردگی، شکستگی، شن‌زدگی، کرمویی، نمایان بودن میلگرد و …) با ارائه دستورالعمل و روش استفاده از ملات‌های ترمیمی آماده برای بتن (پایه سیمانی، پلیمری و اپوکسی).
 • مشاوره تخصصی کاربرد انواع الیاف به منظور ارتقاء خواص بتن ( دال، پوسته، فونداسیون ) و کاهش ترک خوردگی در ملات‌ها در فعالیتهای زیباسازی شهری و نمای ساختمانها.
 • مشاوره فنی و اجرایی قالب‌بندی و استفاده از افزودنی خاص بتن و روغن‌های مرغوب برای قالب‌ها (برای بدست آوردن سطحی صاف و بدون خلل و فرج، بتن‌های اکسپوز) و قالب‌برداری، بدست آوردن بتن با مقاومت و دوام به مراتب بیشتر.
 • مشاوره فنی و تخصصی کیورینگ بتن با تمهیدات شیمیایی و فیزیکی برای جلوگیری از ترک خوردگی.

 

تحلیل و مشاوره آزمایشهای بتن

انجام آزمایش در طراحی ها بسیار حائز اهمیت است. این آزمایش ها شامل تمامی آزمایش های قبل و بعد از بتن ریزی هستند که کاملا الزامی و در عین حال مفید می باشند. در ارائه این خدمت در کنار تحقیقات اولیه روی مصالح موجود در نزدیکی پروژه، آزمایش‌های مورد نیاز قبل و بعد از بتن‌ریزی برای حصول اطمینان از عملکرد و ویژگی‌های مورد نظر بتن طراحی شده، پیشنهاد می‌گردد. تحلیل نتایج بدست آمده، مشاوره، ارائه راهکار و دستورالعمل برای بهبود نتایج و خواص بتن در این خدمت عرضه می‌گردد.

مجموعه مشاور ای آر بی کریت مشاور تخصصی بتنملاتافزودنی های شیمیایی بتن و ملات و مواد شیمیایی ساختمان، به عنوان یکی از تخصصی ترین مشاوران بتن، به مشاوره بتن پیمانکاران ابنیه و سازه های بتنی مانند سد و پل و … می پردازد. همچنین این مجموعه در راستای خط مشی حرفه ای خود به مشاور بتن و ملات در کارخانه های بتن آماده، قطعات بتنی آماده پیش ساخته، سنگ های مصنوعی، بلوک های سیمانی و قطعات بتنی دکوراتیو تبدیل شده است.

بتن ترکیبی است از سنگدانه، سیمان، آب و اندکی شعور. 

پدر بتن ایران زنده یاد استاد بزرگوار دکتر مهدی قالیبافیان 
×