نگاهی تخصصی به تکنولوژی مواد افزودنی بتن و ملات

دانش و فناوری ساخت و ساز تاریخچه ای به قدمت تاریخ بشریت دارد و در طی این مدت پیشرفت های فراوانی در روش های ساخت و ساز و نوع مصالح بکار رفته پدید آمده است. یکی از مهمترین این پیشرفتها، بهبود کیفیت مصالح ساختمانی و بخصوص بتن به عنوان پر مصرف ترین مصالح برای ساخت و ساز است. میزان این پیشرفتها در دانش و فناوری بتن به اندازه ای بوده است که امروزه ساخت بتن های توانمند، بتن های بسیار پر مقاومت، بتن سبک، بتن پایا در برابر شرایط محیطی گزند بار ، بتن خود تراکم و بسیاری دیگر از بتن های ویژه در کارگاه های ساختمانی امری متداول شده است . این پیشرفت ها ساخت ابرسازه هایی را امکان پذیر کرده است که پیش از این بدون داشتن این مصالح توانمند ساخت آنها غیر ممکن می نمود.

ویژگی های مواد افزودنی و کاربرد های آنها در استانداردها و دستورالعمل های مختلفی توسط نهادهای مسئول تهیه و ارائه شده است. مواد افزودنی نه فقط از نظر تغییراتی که در خواص و کیفیت بتن ایجاد می کنند، بلکه از دیدگاه فرهنگ واژه های فنی و تخصصی رایج در تکنولوژی بتن نیز با مفاهیم مشخص و استاندارد شده تعریف و طبقه بندی می شوند.

تعاریف متداول شده برای مواد افزودنی در استاندارد مواد افزودنی بتن:

تکنولوژی افزودنی بتن و ملات

تکنولوژی افزودنی بتن و ملات

  • در استاندارد ASTM C125 : ” موادی که در بتن و یا ملات بلافاصله قبل و یا هنگام اختلاط اضافه می شود و البته این مواد شامل آب، سنگدانه، سیمان، و الیاف مسلح کننده نمی گردد.”
  • در استاندارد ACI 116 : ” مواد و ترکیباتی که علاوه بر سیمان آب و مصالح سنگی و الیاف به بتن، ملات و یا دوغاب برای تامین خواص معین و مشخص و به منظور مصارف مختلف اضافه می شود”

تحلیل و مقایسه انواع افزودنی

در کنار انواع افزودنی با خواص منحصر به نوع محصول، تحلیل و مقایسه انواع افزودنی با یکدیگر و کمپانی های تولید کننده این محصولات از موارد بسیار پرهزینه و زمان بر می باشد که عموما شرکتهای ساختمانی در پروژه های اجرایی و پای کار به تست این محصولات و تایید نهایی محصول مورد نظر می پردازند و در این بین امکان آزمایش بر روی برخی محصولات مرغوب و مقرون به صرفه را از دست میدهند.

در این بین نیاز به مرکزی بی طرف برای تحلیل و آزمایش افزودنی های شیمیایی بتن و ملات کاملا احساس می شود تا با مشاوره صحیح به پیمانکاران و کارفرمایان، گزینه های روی میز برای افزودنی مورد نظر را از بین گزینه های قدیمی شناخته شده و تازه واردان این صنعت و .. به گزینه های مرغوب و مقرون به صرفه، محدود کند.

مشاور افزودنی آشنا به افزودنی های کاهنده آب, فوق روان کننده, زودگیر, دیرگیر, حبابساز, قوام آور, مکمل بتن, آب بند و نم بند, گازساز, شاتکریت, عمل آوری, میکروسیلیس, سرباره کوره, ژل میکروسیلیس و … می باشد.

مشاوران مجموعه «اِی آر بی کریت» به عنوان معتمد و مشاور شما، با تحلیل و مقایسه انواع افزودنی مرغوب و نامرغوب موجود در بازار و محدود کردن انتخابها به محصولات مرغوب، می تواند شما را از سردرگمی در انتخاب از بین این تعداد کمپانی تولید و توزیع کننده مواد شیمیایی ساختمان نجات دهد و با کوتاه تر کردن این مسیر میزان خطای بوجود آمده را به حداقل برساند.

افزودنی متناسب با طرح اختلاط

طراحی طرح اختلاط بتن و ملات بر مبنای پارامترهای اساسی و تاثیرگذار مانند اسلامپ، عیار، مقاومت، شرایط آب و هوایی و اقلیم منطقه ( دما و رطوبت و احتمال بارش باران یا برف ) صورت می گیرد و بر اساس همین پارامترها نوع ماده افزودنی متناسب تعیین و برای بتن و ملات تجویز می گردد. پارامترهای دیگری مانند روانی، کارایی، سرعت گیرش، آب انداختگی، نفوذپذیری، دوام، مقاومت در برابر سیکل های یخ بندان، جمع شدگی، قابلیت پمپاژ و آببندی از جمله پارامترهای مهم در بتن تازه و سخت شده هستند، که با استفاده از افزودنی شیمیایی متناسب با هر خاصیت می توان باعث بهبود هرکدام شد. افزودنی ها مواد شیمیایی محلول در آب یا پودری هستند که به بتن در حین اختلاط به مقدار 0.2 تا 6 درصد وزنی مواد سیمانی، برای اصلاح خواص بتن در حالت تازه و سخت شده اضافه می گردند.

برمبنای این تعاریف مواد افزودنی در بتن به دو دسته معدنی و شیمیایی قابل تقسیم است.

✅مواد_افزودنی_معدنی
جایگزینی این مواد در بتن می تواند از حیث #مقاومت، #دوام، کاهش #حرارت #هیدراتاسیون و نیز از نظر اقتصادی قابل توجیه باشد. این دسته از افزودنی ها می توانند جایگزین بخشی از سیمان شوند که این مواد دو تیپ هستند:
?پوزولان_طبیعی: زئولیت، تراس، توف و متاکائولن
?پوزولان_مصنوعی: خاکستربادی و دوده سیلیس
✅مواد_افزودنی_شیمیایی
این دسته از افزودنی ها جایگزین سیمان نمی شوند با استفاده از مواد شیمیایی با توجه به نوع مواد، خواص بتن تازه و یا سخت شده و یا هردو بهبود میابد. این دسته از افزودنی ها جایگزین سیمان نمی شوند با استفاده از مواد شیمیایی با توجه به نوع مواد، خواص بتن تازه و یا سخت شده و یا هردو بهبود میابد.
افزودنی های شیمیایی دارای دسته بندی مختلفی می باشند که از مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
✅افزودنیهای کاهنده آب
✅افزودنیهای فوق روان کننده
✅افزودنیهای کندگیر کننده
✅افزودنیهای تندگیر کننده
✅افزودنیهای حبابساز
✅افزودنیهای قوام آور
✅افزودنیهای آببند و نمبند
✅افزودنیهای کاهنده جمع شدگی
✅افزودنیهای کاهش دهنده خوردگی
✅افزودنیهای گازساز یا حباب زا
✅افزودنیهای بتن پاششی
✅افزودنیهای عمل آوری
و بسیاری افزودنی با کاربردهای خاص و یا ترکیبی از موارد فوق که همگی در ارتقاء خواص بتن نقش موثری دارند.

مشاوره کاربردی انواع افزودنی

مجموعه مشاور ای آر بی کریت مشاور تخصصی بتنملاتافزودنی های شیمیایی بتن و ملات و مواد شیمیایی ساختمان، به عنوان یکی از تخصصی ترین مشاوران بتن، به مشاوره بتن پیمانکاران ابنیه و سازه های بتنی مانند سد و پل و … می پردازد. همچنین این مجموعه در راستای خط مشی حرفه ای خود به مشاور بتن و ملات در کارخانه های بتن آماده، قطعات بتنی آماده پیش ساخته، سنگ های مصنوعی، بلوک های سیمانی و قطعات بتنی دکوراتیو تبدیل شده است.

بتن ترکیبی است از سنگدانه، سیمان، آب و اندکی شعور. 

پدر بتن ایران زنده یاد استاد بزرگوار دکتر مهدی قالیبافیان 

 

×