تکنولوژی و طراحی پیشرفته ملات

ملات ماده ای خمیری و چسبنده است که برای انواع کارهای داخلی و خارجی ساختمان به کار می رود. ملات موجب چسباندن قطعات مصالح مختلف ساختمانی جهت کارهای بنایی به یکدیگر می شود. ملات ها قطعات مختلف ساختمان را یکپارچه می کنند و نیروهای مختلف را به منطقه زیرین خود و اسکلت ساختمان منتقل می کنند. ملاتها از دو قسمت اصلی تشکیل میشوند، یکی چسباننده شبیه خمیر سیمان و آب، آهک و آب، گچ و…)، که حجم کمی از ملات را به خود اختصاص می دهد و دیگری جسم پرکننده مثل انواع ماسه طبیعی، بادی، دوبارشور، شکسته، ماسه‌های سبک طبیعی مثل پوکه‌ها و ساختگی مثل پرلیت‌، که تقریبا در حدود 80% حجم ملات را تشکیل میدهد. بعنوان نمونه در ملات ماسه سیمان، سیمان بعنوان چسباننده و ماسه بعنوان جسم پرکننده می باشد. دانه بندی مواد پر کننده بسیار حائز اهمیت است و تاثیر مستقیم روی ترک خوردگی و جمع شدگی ملات میگذارد، در کنار این مواد از الیاف نیز برای این منظور می توان استفاده کرد.

تکنولوژی پیشرفته ملات

تکنولوژی پیشرفته ملات

مشاوره تخصصی ملات ها

در ارائه این خدمت، هدف مجموعه شناسایی و تحقیق و ارائه بهترین ملات برای هر منطقه با مصالح بومی آن منطقه می باشد. با توجه به اقلیم هر منطقه استفاده از خاک، ماسه و … همان منطقه فواید بسیار زیادی از جمله حفظ محیط زیست دارد.

ملات ها به انواع مختلف هوازی و آبی دسته بندی می شوند.
ملات هوازی: در این نوع ملات فعل و انفعالات در هوای بدون رطوبت انجام میپذیرد و در صورت مجاورت با رطوبت خواص خود را از دست خواهد داد و کسب مقاومت نمی کند.
ملات آبی: ملاتی است که فعل و انفعالات در داخل آن در مجاورت رطوبت و یا در زیر آب انجام می شود و کسب مقاومت می ‌کند.

با توجه به اقلیم های متنوع با شرایط آب و هوایی مختلف این مرز و بوم، برخی از ملات های ساختمانی گوناگونی بسیار شناخته شده عبارتند از:
• ملات گل، کاهگل، گل آهک
• ملات ساروج، ساروج گرم، ساروج سرد
• ملات گچ، گچ و خاک، گچ و ماسه، گچ و آهک
• ملات ماسه سیمان، ماسه سیمان آهک، سیمان بنایی، ماسه آهک

ارائه طرح اختلاط انواع ملات

تمامی ملاتهای یادآوری شده در بالا، دارای طرح اختلاط کارگاهی و صنعتی می باشند، که بنا به نوع مصالح اولیه و مقدار اضافه شدن آنها به مخلوط خاصیتهای متنوعی را از خود بروز می دهند. طرح اختلاط برای اینگونه ملات ها می تواند با توجه به کاربرد نهایی طراحی  واجرا شود تا از بروز مشکلات ناشی از عدم آگاهی کار با مصالح، جلوگیری به عمل آید.

ارائه طرح اختلاط شاتکریت

شاتکریت بتن یا ملاتی است که توسط شیلنگهای لاستیکی حمل با سرعت زیاد به سطح مورد نظر پاشیده می شود.
به جهت آنکه شاتکریت به صورت ورقه از سنگ یا سطح زیرین آن جدا می شد، همراه با پیچ سنگ برای نگهداری دیواره بسیاری از تونلها بکار برده شد. پس از آن استفاده از مش های میلگرد برای برطرف کردن این مشکل استفاده گردید. از جمله امتیازات شاتکریت آن است که می تواند کاملا شکل سطوح ناهموار زیرین را به خود بگیرد و براحتی تمامی خلل و فرج و شکافهای سنگها را پر کند.
از کاربردهای شاتکریت: در معادن، نگهداری از دیواره چاه ها، نگهداری دیواره کوه ها و تپه های تراش خورده که در معرض فرسایش و یا رانش قرار دارند و …

حال اینکه این نوع خاص از ملات یا بتن، نیاز به طراحی هوشمندانه بنا به شرایط آب و هوایی، جنس بستر و فوریت مقاوم سازی دیواره و … دارد. همپنین نکات اجرایی بسیار مهمی وجود دارد که کارفرمایان و پیمانکاران مجری باید به آنها توجه کافی داشته باشند. در این بخش، خدمات طراحی طرح اختلاط خاص برای شاتکریت پروژه های مختلف و مشاوره های اجرایی قابل ارائه می باشد.

مشاوره دوغاب های تزریقی

به منظور جلوگیری از تبعات منفی نفوذ آب زیرزمینی به سازه های مهم مانند تونل ها، سد ها، برج ها و چاه ها، انجام عملیات تزریق دوغاب آب بند به عنوان راهکاری ارزان و موثر با هدف ایجاد یک ناحیه نفوذ ناپذیر و در نتیجه جلوگیری از نفوذ آب همواره مورد توجه است. از مهم ترین پایه های موفقیت یک پروژه تزریق، انتخاب دوغابی با خصوصیات مطلوب است. ارایه طرح اختلاط مناسب دوغاب برای یک کاربرد خاص، معمولا بر اساس تجربه پیمانکار یا  طراح صورت می گیرد. این در حالی است که اجزای دوغاب های پایه  سیمانی به عنوان پرکاربردترین دوغاب مورد استفاده در صنعت، از گستردگی زیادی برخوردار هستند و به تبع آن خصوصیات دوغاب نیز وابسته به مواد بکار رفته و نسبت آنها بسیار متغیر است. شناخت کامل اثر هر یک از اجزای تشکیل دهنده دوغاب ضروری است. به منظور دستیابی به این هدف، مطالعاتی که نسبت به اهمیت موضوع صورت گرفته باید در اختیار پیمانکاران و مجریان این امر قرار گیرد. توسعه مطالعات آزمایشگاهی و طراحی دوغاب با خصوصیات مطلوب، توسط مشاورین مجموعه اِی آر بی کریت انجام گرفته و در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.

مجموعه مشاور ای آر بی کریت مشاور تخصصی بتنملاتافزودنی های شیمیایی بتن و ملات و مواد شیمیایی ساختمان، به عنوان یکی از تخصصی ترین مشاوران بتن، به مشاوره بتن پیمانکاران ابنیه و سازه های بتنی مانند سد و پل و … می پردازد. همچنین این مجموعه در راستای خط مشی حرفه ای خود به مشاور بتن و ملات در کارخانه های بتن آماده، قطعات بتنی آماده پیش ساخته، سنگ های مصنوعی، بلوک های سیمانی و قطعات بتنی دکوراتیو تبدیل شده است.

بتن ترکیبی است از سنگدانه، سیمان، آب و اندکی شعور. 

پدر بتن ایران زنده یاد استاد بزرگوار دکتر مهدی قالیبافیان 
×