مشاوره استفاده از انواع الیاف در بتن و ملات

مشاوره استفاده از انواع الیاف در بتن و ملات

مشاوره استفاده از انواع الیاف در بتن و ملات

مشاوره انواع الیاف و کاربرد آن ها

استفاده از الیاف برای تقویت مواد و مصالحی که مقاومت کششی ضعیفی دارند از قدیم الایام مرسوم بوده است. در انتخاب نوع الیاف مهمترین عواملی که باید در نظر گرفته شوند ساختار ماتریس ملات و شکل و توزیع الیاف و ساختار ایجاد شده بین ماتریس و الیاف پس از استفاده می باشد. نسبت استفاده از الیاف با توجه به نوع الیاف متفاوت است.همچنین سایز و ضخامت الیاف برای تحمل نیرو های داخلی بتن یا ملات باید مدنظر قرار گیرد.

کاربردهای بتن الیاف دار

ایده بتن الیافی و بکارگیری الیاف در بتن، از ملات های کاه و گل ایرانیان باستان شکل گرفته و پرورش یافته است. مصالح سیمانی تقویت شده با الیاف مختلف دارای کاربردهای متنوعی هستند. بتن الیاف دار در واقع نوعی کامپوزیت محسوب می گردد که با مقاومت بسیار بالای کششی و خمشی باعث یکپارچگی و پیوستگی عالی در بتن شده و امکان تولید یک ماده شکل پذیر برای ایجاد سطوح پر انحنا را به کاربر می دهد. الیاف بتن یا بتن الیافی کاربردهای بسیار متنوعی در صنایع و ساختمان سازی و صنعت دکوراسیون دارا می باشد. الیاف های مخصوص بتن انواع مختلفی دارند که بسته به کاربرد قطعه بتنی از الیاف متفاوتی در آن استفاده می گردد.

  • تسطیح اضافی، جهت افزایش مقاومت بتن مسلح به منظور کاهش ترک خوردگی و افزایش قدرت جذب انرژی تحت اثر بارهای ضربه‌ای، موج‌های انفجاری، وضعیت‌های پیچیده تنش.
  • جانشین شدن به جای بتن آرمه معمولی به منظور‌ کاهش هزینه دستمزد قطعات پیش ساخته بتنی،  تثبیت و پایدارسازی شیب‌های سنگی و دیوارهای ریزشی، خاکبرداری‌ها در مناطق مهم، تسطیح منحصر به فرد و خاصیت یکنواخت و ایزوتوپ در نتیجه توزیع ‌همگن الیاف در جسم بتن.‌

 الیاف های مخصوص بتن و ملات

الیاف پلاستیکی ویژه بتن و ملات الیاف پلاستیک جهت کاربردهای شاتکریت و کفسازی های صنعتی بسیار به کار برده می شود الیاف پلاستیک هم چنین در ساخت رامپ و باند، بتن های در معرض خوردگی، سردخانه ها،بار اندازها و عرشه های فولادی کاربرد قابل توجهی دارد.

الیاف آزبست در لوله هاو ورقه های سفید موج دار یا مسطح استفاده می شد.( در حال حاضر بخاطر مسایل زیست محیطی و آثار نامطلوب استفاده از الیاف آزبست، استفاده از این الیاف ممنوع می باشد.)

الیاف شیشه در پنل های پیش ساخته غیرسازه ای

از الیاف فولادی در پیاده رو ها دال های کف سازی بتن، شاتکریت، سدسازی و …

الیاف پلی وینیل الکل PVA از پلی وینیل الکل می توان برای ساخت فیلم و پوشش هایی استفاده کرد که دارای قدرت کششی و انعطاف پذیری بالا هستند و در برابر نفوذ اکسیژن، دی اکسید کربن و دیگر بخارها مقاومند. پلی وینیل الکل در آب سرد و گرم محلول است.

از الیاف پلی پروپیلن یا الیاف PP در سایز میکرو به طور قابل توجهی به عنوان مسلح کننده ثانویه با هدف کنترل ترک های انقباضی پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع الیاف موجود برای مصرف در بتن و ملات : الیاف شیشه،الیاف فولادی،الیاف مصنوعی مثل الیاف کربن،آکرلیک، نایلون، پلی استر، پلی اتیلن، پلی الفین و الیاف آرامید،الیاف طبیعی و الیاف هیبریدی و …

×