مشاوره مواد عمل آوری و حفاظت بتن

مشاوره مواد عمل آوری و حفاطت بتن

مشاوره مواد عمل آوری و حفاطت بتن

مشاوره اقدامات حفاظت بتن

حفاظت بتن یا عمل آوری بتن از اقدامات مهم و موثر در بهبود کیفیت بتن می باشد که بنا به شرایط هر پروژه قابل تغییر می باشد. عمل آوری در دماهای مختلف (کیورینگ بتن در هوای سرد و کیورینگ بتن در هوای گرم) دارای روش های گوناگون می باشد و همچنین در رطوبت های بالا و پایین و یا جهت های مختلف تابش نور خورشید نیز راهکارهای متفاوتی برای این منظور قابل انجام است. حفاظت بتن و نگهداری دما و رطوبت بتن در حالت مناسب اقداماتی را می طلبد که در مجموعه خدمات این بخش قابل ارائه می باشد.

استـفاده رایگان و روزانــــه از خلاصـــه مقالات قرار گرفته در سـایت، اینــجا در کانال تـلـگرام آموزشی  تکنولوژی بتن و افزودنی

توضیح عمل آوری و حفاظت بتن

عمل آوری یا کیورینگ مجموعه اقداماتی است که موجب هرچه بهتر انجام شدن عمل هیدراتاسیون سیمان در بتن و جلوگیری از تبخیر آب سطحی بتن به وسیله پوشاندن سطح بتن با یک لایه نازک از مواد محافظ، آب، پلاستیک، نایلون و … می شود. مواد محافظ به مرور زمان بر اثر عوامل جوی از روی سطح بتن پاک می شود و هیچ اثر سویی بر عمر بتن ندارند و با ایجاد یک لایه شفاف بر روی بتن باعث انعکاس نور آفتاب از سطح بتن می گردد و اجازه تبخیر به آب نمی دهد. البته لازم به ذکر می باشد که کیورینگ ، بخشی از مرحله عمل آوری می باشد و نباید از دیگر روشهای مراقبتی بتن غافل شد.

عمل‌آوردی مناسب در ویژگی های بتن سخت شده مانند‌  دوام، مقاومت فشاری سایشی و مقاومت در مقابل یخبندان تأثیر قابل ملاحظه‌ای دارد. عمل آوری یک روند می باشد که برای حفظ رطوبت و حرارت بتن در مدت زمان کسب مقاومت بلافاصله پس از جاگذاری و پرداخت سطح بتن انجام شروع می گردد. عمل‌آوری به سه شکل‌ محافظت، مراقبت (عمل‌آوری‌) و پروراندن (عمل‌آوری حرارتی) برای بتن ریخته شده در قالب ضروری است.

بهترین نوع کیورینگ رطوبتی بتن، غرقاب کردن است. رطوبت دهی مرتب مستقیم و سپس رطوبت رسانی غیر مستقیم با لایه‌های جاذب و جلوگیری از تبخیر و در آخرین مرتبه شیوه جلوگیری از تبخیر با نایلون یا مواد عمل آوری کیورینگ است.

مواد افزودنی کیورینگ یا عمل آورنده بر اساس نوع پروژه به دو صورت تهیه می گردد.

1. در این گونه موارد می توان خاصیت curing و sealing  را بصورت مواد ترکیبی همزمان داشت. در مواقعی که بتن ریزی در یک مرحله انجام می گرید از نوع دیگری از مواد عمل آورنده استفاده می شود که پایه ترکیبی آن مواد پلیمری بوده و بعد از انجام بتن ریزی بر روی سطح ریخته یا اسپری می شود . این مواد به مرور زمان نیز بر اثر عوامل جوی از روی سطح پاک می شود . 

2. در بعضی از مواقع ارتفاع بتن ریزی از حالت استاندارد بیشتر شده و مجبور به بتن ریزی در دو مرحله می باشیم که در صورت استفاده از کیورینگ در پایان مرحله باید حتماً از موادی استفاده شود که در هنگام بتن ریزی مرحله دوم هیچگونه اختلالی در bonding دو بتن ایجاد نکند و بتوان به راحتی بتن ریزی را انجام داد. در این حالت مواد استفاده شده بوسیله آب با فشار زیاد قابل شستشو بوده و بنابراین هیچگونه فیلمی از مواد عمل آورنده مانع دوخت بتن قدیم و جدید نمی شود.

×