دیوارها و محافظت آنها در برابر رطوبت

رطوبت و نم وارد شده از دیوارها

رطوبت و نم وارد شده از دیوارها

✳️We create concrete✳️

⚜️#رطوبت و نفوذ آن از ناحیه دیوار

چگونگی ‌جذب رطوبت توسط دیوار‌

همه‌ی مصالح بنایی تا حدودی متخلخل هستند و آب را به داخل خود جذب می‌کنند. این آب به همراه املاحی که در آن محلول هستند موجبات تخریب دیوار را فراهم می‌کنند. آب از سه طریق جذب دیوار می‌شود.

  1. نفوذ رطوبت از طریق زمین و پی دیوار
  2. نفوذ رطوبت از طریق بدنه ی دیوار
  3. نفوذ رطوبت از طریق روی دیوار

استـفاده رایگان و روزانــــه از خلاصـــه مقالات قرار گرفته در سـایت، اینــجا در کانال تـلـگرام آموزشی  تکنولوژی بتن و افزودنی

‌‌نفوذ رطوبت از طریق روی دیوار

‌برای جلوگیری از بروز این پدیده از درپوش یا قرنیز روی دیوار استفاده می‌کنند. عملکرد اصلی در پوش‌، جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل دیوار و هدایت آب باران به خارج است. درپوش یا قرنیز روی دیوار با توجه به تماس مستقیم با آب و یخ‌، معمولاً از مصالحی مانند سنگ‌، بتن و یا ورق‌های گالوانیزه یا مصالح دیگر ساخته می‌شود. سطح درپوش با شیبی در حدود ۳ تا ۵ درصد به سمت خارج اجرا می‌شود و لبه‌ی آن به اندازه‌ی لازم و به صورت افقی از دیوار خارج شده‌، در زیر آن شیاری به عنوان آبچکان تعبیه می‌شود.

آب باران از طریق روی دیوار به راحتی جذب مصالح بنایی شده و علاوه بر آن نمای ظاهری ساختمان را زایل می‌نماید‌، تخریب تدریجی دیوار را نیز به همراه دارد.

عمق آبچکان باید به حدی باشد که آب به خوبی از آن خارج شده‌، و موجب رسیدن به دیوار را نشود. ای نصب در پوش‌های فلزی‌، بلوک‌های چوبی را که به صورت هرم ناقص ساخته شده است‌، در فواصل معین (هر ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر ) روی دیوار و داخل ملات شکلی نصب می‌کنند که چوب نتواند از داخل آن خارج شود.چنانچه دیوار در معرض باران و برف و رطوبت شدید قرار گیرد‌، می‌توان از درپوش‌های مختلف‌ مانند ‌سنگ پلاک و ورق گالوانیزه استفاده کرد. سپس به اندازه عرض مورد نیاز تسمه‌های فلزی به ضخامت ۳ میلیمتر ، و پهنای ۲ تا ۳ سانتیمتر را که لبه‌ی آنها بصورت خمیده از دیوار خارج می‌شود‌، به چوب‌ها پیچ و محکم می‌کنند. سپس ورق‌های گالوانیزه که برای در پوش دیوار ساخته و لبه‌ی آنها فتیله و خم شده است، از دو طرف به لبه‌ی تسمه‌ها محکم می‌شود.در اجرای این نوع درپوش باید دقت کرد که در مقابل بادهای شدید، مقاومت لازم را داشته باشد.

نفوذ رطوبت از بدنه دیوار

قرنیز پای دیوار علاوه بر ایجاد زیبایی و محافظت از پای دیوار در مقابل بر خورد اجسام گوناگون به آن می‌تواند به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت حاصل از شستشوی کف اتاق به دیوار در محل خود قرار گیرد. به طو ر کلی قرنیز‌ها احتیاجی به عایق کاری ندارند. در فضای سرویس ها که کف آنها در معرض ریزش آب و رطوبت داخلی است عایق کاری کف این فضا‌ها به صورت کاسه بوده و تا ارتفاع ده سانتیمتر روی دیوار‌ها ادامه می‌یابد‌، و سپس پوشش نهایی دیوار انجام می‌گیرد.

چنانچه دیوار داخلی در جوار سرویس‌های بهداشتی و یا هر مکان دیگری که احتمال نفوذ آب از یک سمت دیوار به سمت دیگر باشد، نسبت به عایق کاری دیوار اقدام می‌کنیم. باید در نظر داشته باشیم که چون در این گونه فضا‌ها به علت آبریزی، کف سازی نیز ممکن است عایقکاری شده باشد، لزوماً بایستی عایق سطوح عمودی و افقی به خوبی به یکدیگر متصل و یکپارچه شوند. قسمت داخلی دیوار از محل اتصال به کف تا ارتفاع ۷ الی ۱۰ سانتیمتر، از مصالحی مانند پلاک‌های سنگی‌، موزاییک‌، سرامیک‌، یا چوب اجرا می‌شود‌. این قسمت را قرنیز پای دیوار می‌خوانند.

 

نفوذ رطوبت از طریق زمین و پی ساختمان

قبلاً روی پی را با کرسی چینی تا حد بالای قلوه چینی (بلوکاژ) کف بالا آورده، سپس روی آن را عایق می‌کنیم. باید به خاطر داشته باشیم که چنانچه لایه عایق از حد بالای قلوه چینی پایینتر قرار گیرد،جلو نفوذ رطوبت کاملا گرفته نمی‌شود و از آن قسمت از دیوار که پایینتر از کف سازی قرار دارد، رطوبت به طرف بالا نفوذ می‌کند. برای جلوگیری از نفوذ رطوبت در این حالت باید حرکت آن را به ترتیبی سد نمود و برای این منظور روی پی را با لایه عایق پوشانده و سپس دیوار چینی را از روی عایق شروع می‌نماییم. ولی چون غالبا سطح پی از کف تمام شده ساختمان پایینتر است.

منبع: کانال تلگرام تخصصی تکنولوژی بتن و افزودنی

 @addcrete_tech

 

مجموعه مشاور ای آر بی کریت مشاور تخصصی بتنملاتافزودنی های شیمیایی بتن و ملات و مواد شیمیایی ساختمان، به عنوان یکی از تخصصی ترین مشاوران بتن، به مشاوره بتن پیمانکاران ابنیه و سازه های بتنی مانند سد و پل و … می پردازد. همچنین این مجموعه در راستای خط مشی حرفه ای خود به مشاور بتن و ملات در کارخانه های بتن آماده، قطعات بتنی آماده پیش ساخته، سنگ های مصنوعی، بلوک های سیمانی و قطعات بتنی دکوراتیو تبدیل شده است.

بتن ترکیبی است از سنگدانه، سیمان، آب و اندکی شعور. 

پدر بتن ایران زنده یاد استاد بزرگوار دکتر مهدی قالیبافیان 
×